DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
Optimalizace pro vyhledávače

image

 imageimageimageimageimageimageimageimageimage

Východ slunce u rybníka Brod nedaleko obce Lochovice, okres Beroun

image

   image

 

 image

                             

Obrazek

 Rozhledna na městské hoře    

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Beroun - současnost

Obrazek

 Údolí řeky Berounky

Obrazek

Hotel Grand

 Obrazek

 Pražská brána   -   Hrnčířské trhy

 

Obrazek

Plzeňská brána

Plzeňská brána (Horní brána) byla součástí městského opevnění. Touto bránou procházela obchodní stezka z Prahy na západ a vybíralo se zde až do roku 1752 clo. Původní brána byla gotická a měla sedlovou střechu. Ta však byla po požáru 1735 nahrazena střechou barokní. Na průčelí vytvořil malíř V. Preis na konci 19. stol. mytologický výjev s bohem Chronosem a sudičkou předoucí niť života. Pod obrazem je nápis " Všeho do času, Pánbůh navěky". Na východním průčelí je i nejstarší dochovaná podoba městského znaku a věžní hodiny z konce 19. století, které nahradily původní orloj z roku 1508. Do věže se jde točitým schodištěm do prvního poschodí, výše pak vede původní schodiště středověké. V nejvyšším poschodí bydlel hlásný. Brána byla obývána do r. 1972. Dnes se zde nachází stálá expozice o této památce a o fortifikačním systému města, v horním patře je původní byt hlásného a výstava privilegií Berouna.

 

  Obrazek

 Pražská brána

 

 

Pražská brána (Dolní brána) byla postavena ve 14. století a zachovala si ve velké míře svuj gotický charakter. Původní vstup do věže byl z portálu, který byl spojen obyčejným žebříkem s hradbami. Přes všechna bezpečnostní opatření se však podařilo Janu Žižkovi právě na této straně městské hradby překonat a město dobýt. Zdi věže jsou až 2 metry silné. Točité schodiště vede do dvou klenutých místností, v nichž byla uložena ještě nedávno část městského archivu. Nyní slouží obě místnosti jako výstavní prostory. Vyjdeme-li branou, mineme hotel Venedik a otevře se nám vyhlídka na romantické zákoutí Benátky.

 

Berounské hradby

Zachované části hradeb svědčí o tom, že Beroun byl založen jako město hrazené. Ven se vycházelo dvěma branami. Horní (Plzeňská) i Dolní (Pražská) brána se zachovaly do dnešní doby a jsou symbolem města. Projdete-li Dolní bránou směrem k řece, ocitnete se v berounských Benátkách. Nestačíte se divit, jak romantická zákoutí dokáže řeka Berounka ve městě vytvořit.

 

image

Kostel svatého Jakuba 

Původní trojlodní bazilika - vznikl ve 13. stol.současně s městem a až do 16. stol. byl obklopen hřbitovem. Kostel trpěl požáry, byl vyloupen Pasovskými a Švédy, několikrát byl přestaven. V pol. 17. století byla přistavěna barokní zvonice. Uvnitř kostela jsou zajímavé obrazy sv. Jakuba a sv. Jana Nepomuckého (1744) od J. P. Molitora, Snímání z kříze Van Dyckovy školy, cínová křtitelnice (1606) od Matěje Flamínka a vyřezávaná kazatelna od řezbáře Josefa Šnábla. Kostel se od konce roku 2000 může pochlubit i čtyřmi novými zvony, které vyrobila zbraslavská zvonařská dílna Rudolfa Manouška. Zvony získaly jméno po českých světcích - Václavovi, Ludmile, Anežce a Vojtěchovi. Obnovení svatojakubských zvonů v berounském děkanském chrámu by nebylo možné bez obrovské podpory nejen velkých sponzorů, ale především bez pochopení samotných občanů, kteří zejména při benefičních koncertech přímo v kostele sv. Jakuba podpořili veřejnou sbírku.

 

Obrazek

image

Berounské náměstí 

Obrazek

Berounské náměstí rok 1906  

  Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

IMG_0049.jpg

IMG_0052.jpg

 Historické snímky Berouna

Tuzemsko0148[1].jpg

IMG_0038.jpg

Foto pořízené kolem roku 1938 

 

 Berounsko -- Hrad Karlštejn  

Hrad Karlštejn založil roku 1348 český král a římský císař Karel IV. za účelem ochrany říšských korunovačních klenotů. Díky tomu se stal ve své době nejen nedobytnou pevností, ale i místem které si tento císař velmi oblíbil a často zde pobýval, mimo jiné i díky hlubokým lesům v okolí, které jsou ještě dnes bohaté na zvěř.
Mimořádný zájem Karla IV. o tento hrad dokládá i skutečnost, že hrubá stavba této rozsáhlé pevnosti trvala pouhých devět let. Poté zde byla umístěna císařská koruna i bohatá sbírka uměleckých předmětů a relikvií, z nichž podstatná část byla odvezena švédským vojskem za Třicetileté války.

Karlštejn je nejnavštěvovanějším hradem v České Republice, přestože jeho sály nejsou bohatě vybaveny nábytkem a uměleckými předměty. Jeho výjimečnost je dána tím, že jako jediný si kompletně zachoval původní vrcholně gotický vzhled a v pozdější době nebyl nikdy přestavěn. K atraktivnosti hradu přispívá rovněž vystavená kopie české královské koruny.

 

Obrazek

 Obrazek

 Obrazek

 Obrazek

Obrazek

 Obrazek

 image

 image

 image

 image

 image

  image

 image

 image

 image

image

 image

  image

 

Český kras  -  Koněpruské jeskyně

image

 krápníky

image

vodopády

image

 

image

krápníky

image

stékání 

image

vodopády

image

strážce jeskyní 

image

krápníky

 

  Berounští Méďové 

Medvědárium

 

 

Navštívíte-li Beroun s dětmi, určitě byste se měli vydat na Městskou horu, kde je v klidném prostředí lesoparku nejen nádherné dětské hřiště, ale také medvědárium se slavnými třemi medvědy, hrdiny večerníčku Matěj,Vojta a Kuba. 

 

image

 Obrazek

   image

image

image

image

 image

image 

  

 

a href="http://www.slunecno.cz/">Počasí